Rady pro začátek
Každý začátek je těžký, zvláště jedná-li se o tak zásadní rozhodnutí, jako je nová kuchyňská linka nebo nový nábytek do interiéru. Nabízíme Vám proto pár drobných námětů i užitečných rad pro začátek.
Není dobré složit si kuchyň z několika návrhů v jeden celek. Většinou z toho vznikne hybrid, který se zpočátku možná líbí, ale po určité době zjistíte, že jeho funkčnost Vám plně nevyhovuje. Začne se tedy předělávat a původně plánovaná investice se výrazně prodraží.
Samozřejmě, že budete také porovnávat cenové nabídky různých firem, a proto Vám nabízíme i další náměty a možnosti.
Naše první rada
Uvědomte si rozdíl mezi prodejcem a výrobcem nábytku.
V případě prodejců sice můžete získat zdánlivě levnější kuchyň, ale pouze s využitím typových prvků, to jest bez jakékoliv možnosti individualizace a originality a mnohdy na úkor kvality dodaného materiálu a kování. V případě reklamací to navíc pro Vás může znamenat, že se ocitnete v kolotoči, kdy prodejce přehazuje problém z jednoho subdodavatele na druhého, a to bez reálného výsledku.
V případě výrobce máte většinou jistotu, že jednáte pouze s jedinou osobou, která za vše odpovídá a případné problémy musí řešit interně ve vlastní firmě. Proto se nemůže vymluvit na subdodavatele nebo montážní skupinu.
Další rady
- Nechte si od každé firmy zhotovit návrh včetně cenové nabídky.
- Informujte se o nabízených materiálech a zajímejte se, od jakých výrobců pocházejí. Každá značková firma má vždy uveden původ výrobků, a tedy i jejich značku.
- Pokud předložíte nabídku konkurenčního dodavatele a Vámi oslovená firma se vyjádří hned bez velkých diskuzí, že je schopna slevit, nebude to asi ta nejlepší varianta. V praxi samozřejmě konkurenční firmy svou cenovou politiku znají a ví, o kolik a v čem se dá slevit. Bohužel pro zákazníka si pak nabídnutou slevu kompenzují dodávkou méně kvalitního kování, materiálu nebo volbou levnější technologie výroby, což se v důsledku projeví na životnosti a špatném provedení nábytku. Možné závady na sebe upozorní většinou až po uplynutí záruční doby, tedy v neprospěch zákazníka.
- Zaměřte se na diskuzi s dotyčnou firmou (osobou) a posuďte, zda je schopna reagovat na jakoukoli Vaši otázku týkající se návrhu materiálu a uspořádání základních prvků – např. ergonomie u kuchyňské linky. Ergonomie je skvělá věc, ale nábytek interiéru musí vyhovovat a líbit se především Vám.
- Důležitá pozornost by měla být věnována také výběru materiálu a jeho odstínu do daného prostoru, kde je důležité z větší části dodržet charakter celkového interiéru ve spojení s dalším prostorem.
- Použitím značkového kování, závěsů a výsuvných systémů zvyšujete užitnou hodnotu nábytku a domácí pohodu.
Pokud jste dočetli až sem, zdá se, že si máme o čem povídat, a já Vás zvu k návštěvě naší firmy, abych Vás přesvědčil, že umíme realizovat a doplnit Vaše nápady. V nezávazné konzultaci si o tom můžeme v klidu promluvit.